Scoreboard Toggler
Wed 10/18
7:00 PM EDT
Trine
Kalamazoo
Senior Night
Thu 10/19
7:00 PM EDT
Hope
Kalamazoo
Fri 10/20
4:30 pm
at EMU Fall Classic (5km)
(Hudson Mills Metropark, Dexter, Mich.)
Fri 10/20
5:00 pm
at EMU Fall Classic (5km)
(Hudson Mills Metropark, Dexter, Mich.)
Fri 10/20
6:00 PM EDT
Calvin
Kalamazoo
Homecoming
Previous Next View Full Schedule

Men's Tennis competes at ITA Regionals

Daniel Henry playing tennis.
Photo by Kimberly Moss

KALAMAZOO, Mich. - The Kalamazoo College men's tennis team hosted the fall ITA Central Regional Championships Sept. 29-Oct. 1.

For more information on the tournament and complete results please visit http://hornets.kzoo.edu/sports/mten/2017-18/2017-ITA.

Kalamazoo College's results are below.

Singles
(7) Daniel Henry d. Tyler Wharton (Otterbein) 6-0, 6-0 - Round of 128
(7) Daniel Henry d. Michael Kolbus (DePauw) 6-0, 7-5 - Round of 64
(7) Daniel Henry d. Peter Leung (Chicago) 6-4, 6-3 - Round of 32
(7) Daniel Henry d. Shouta Fukamachi (Ohio Wesleyan) 1-6, 6-4, 6-0 - Round of 16
(1) Erik Kerrigan (Chicago) d. (7) Daniel Henry 6-1, 6-1 - Quarterfinals

Guillermo Dominguez d. Daniel Nwaozuzu (John Carroll) 6-0, 6-2 - Round of 128
(1) Erik Kerrigan (Chicago) d. Guillermo Dominguez 6-2, 6-0 - Round of 64

Judson Quinn (Trine) d. Skyler Norgaard 7-5, 6-3 - Round of 128
(9) Bernardo Neves (Wash U) d. Skyler Norgaard 6-1, 6-2 - Consolation First Round

(6) Vitalli Stadnvk (Earlham) d. Zack Ray 7-6(3), 7-5 - Round of 128
Zack Ray d. Kirill Ivashcenko (Wabash) 6-2, 6-0 - Consolation First Round
Zack Ray d. Adam Fuchs (Westminster) 6-2, 6-0 - Consolation Second Round
Anthony Kanam (Case Western) d. Zack Ray 6-0, 6-1 - Consolation Third Round

Taiga Tamura (DePauw) d. Henry Fuchs 6-4, 7-5 - Round of 128
Connor Radune (Otterbein) d. Henry Fuchs 6-3, 6-0 - Consolation First Round

Ricardo DelOlmo-Parrado d. Felipe Duarte (Ohio Wesleyan) 6-2, 7-5 - Round of 128
Sam Concannon (Case Western) d. Ricardo DelOlmo-Parrado 6-7(4), 6-2, 6-3 - Round of 64

(9) Tytus Metzler d. Colin Sandgren (Millikin) 6-1, 6-1 - Round of 128
Ninan Kumar (Chicago) d. (9) Tytus Metzler 6-3, 7-6(5) - Round of 64

Alex Cadigan d. Brett O'Brien (Lake Forest) 6-3, 7-5 - Round of 128
(17) Jamie McDonald (Denison) d. Alex Cadigan 6-1, 6-2 - Round of 64

Doubles
(8) Daniel Henry/Tytus Metzler d. Hoang Do/Vinh Thai (Ohio Northern) 8-4 - Round of 64
(8) Daniel Henry/Tytus Metzler d. Nicholas Zazove/Brett O'Brien (Lake Forest) 8-3 - Round of 32
(8) Daniel Henry/Tytus Metzler d. Karl Wenzel/Joshua Yoo (Wheaton) 8-0 - Round of 16
(2) Jason Haugen/Konrad Kozlowski (Wash U) d. (8) Daniel Henry/Tytus Metzler 8-3 - Quarterfinals

Gregory Sovie/Brody Swan (Principia) d. Alex Cadigan/Skyler Norgaard 8-5 - Round of 64
Andrew Denning/Josias Kemker (Wabash) d. Alex Cadigan/Skyler Norgaard 8-1 - Consolation First Round

Ricardo DelOlmo-Parrado/Zack Ray d. Victor Flynn/Judson Quinn (Trine) 8-3 - Round of 64
Koki Takabatake/Daniel Li (Wash U) d. Ricardo DelOlmo-Parrado/Zack Ray 8-1 - Round of 32

Guillermo Dominguez/Henry Fuchs d. Jacob Pluta/Andrew Schiffman (Rose-Hulman) 8-1 - Round of 64
(9) Justin Lee/Abhim Sharma (Chicago) d. Guillermo Dominguez/Henry Fuchs 8-2 - Round of 32