7 Men's Tennis National Championships
 
Recap | Recap | Results

Licensed to Kalamazoo College Swimming
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/3/2012 04:28 PM
                          KZOO vs Olivet - 11/3/2012                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalamazoo College-MI  'A'                         1:55.25    1:55.17  
     1) Heenan, Hannah 19               2) Edsall, Taryn 21               
     3) Weber, Loren 21                 4) Seroka, Lauren 18              
       30.98    30.68    28.02    25.49                                    
  2 Olivet College-MI  'A'                                 NT    1:57.17  
     1) Hammond, Alivia M 20            2) Smith, Kaitlin S 19            
     3) Gates, Kira 18                  4) Johnson, Jazmin 19             
       30.05    33.42    28.44    25.26                                    
  3 Kalamazoo College-MI  'B'                              NT    1:59.69  
     1) Doepker, Miranda 18             2) Cebelak, Katherine 18          
     3) Olsen, Hannah 19                4) Chamberlain, Kate 21           
       31.12    34.07    28.15    26.35                                    
  4 Olivet College-MI  'B'                                 NT    2:07.36  
     1) Dobis, Katie 20                 2) Blodgett, Jana 21              
     3) Jackson, Britnee M 20           4) Dossey, Megan 17               
       31.39    35.62    32.57    27.78                                    
  5 Olivet College-MI  'C'                                 NT   x2:11.35  
     1) Bush, Shana E 19                2) Mazur, Raquel 21               
     3) Crittenden, Sarah 18            4) Mullins, Chelsea A 21          
       32.73    38.62    32.01    27.99                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalamazoo College-MI  'A'                         1:38.57    1:36.28  
     1) Ewing, Kevin 18                 2) Shearer, Dylan 19              
     3) Benmark, Tyler                  4) Armstrong, Alex 21             
       25.21    26.72    23.30    21.05                                    
  2 Olivet College-MI  'A'                                 NT    1:39.29  
     1) Dawdy, Eric 19                  2) Rhein, Adam S 20               
     3) Aoun, Georges 19                4) Aldrich, Ben J 21              
       25.83    28.09    23.95    21.42                                    
  3 Kalamazoo College-MI  'B'                              NT    1:40.59  
     1) Tamm, Brendan 20                2) Lindquist, Jacob 18            
     3) Simic, Petar 19                 4) Wasko, Cameron 19              
       26.95    27.29    24.43    21.92                                    
  4 Olivet College-MI  'B'                                 NT    1:43.87  
     1) Knight, Joel R 22               2) Bielak, Phil E 19              
     3) Russell, Tyler J 21             4) Derupa, Jim D 20               
       27.29    29.24    24.96    22.38                                    
  5 Olivet College-MI  'C'                                 NT   x1:45.40  
     1) Thurston, Alec 20               2) Aldrich, Nick D 21             
     3) Montgomery, Townsend 18         4) Brooks, Jake 18                
       28.30    28.59    25.53    22.98                                    
  6 Kalamazoo College-MI  'C'                              NT   x1:46.42  
     1) Kerbawy, Kelsey 19              2) O'Meara, Conor 20              
     3) Carlson, Reid R 22              4) Foust, Nolan 20                
       28.10    30.47    24.87    22.98                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stephens, Alex            20 KZOO-MI             11:21.12   10:58.78  
      29.74   32.77   33.53   33.70   34.50   34.09   34.22   33.98
      34.26   34.02   34.39   34.03   33.97   34.22   34.52   34.07
      34.32   34.43   34.56   15.46                                
  2 Bush, Shana E             19 Olivet-MI           11:47.19   11:33.36  
      32.05   34.43   35.19   34.56   34.93   35.10   35.17   35.19
      34.97   34.85   34.99   34.96   34.69   34.89   34.63   34.85
      34.84   34.83   34.87   33.37                                
  3 Bair, Emily               21 KZOO-MI                   NT   11:47.88  
      31.57   34.51   35.68   36.06   35.72   35.91   35.61   36.27
      35.86   35.73   35.63   35.39   36.06   35.65   35.78   35.20
      35.57   35.28   35.43   34.97                                
  4 Sullivan, Sarah           20 KZOO-MI                   NT   12:27.65  
      26.36   43.80   37.30   37.45   37.61   38.04   37.74   37.92
      38.28   37.50   37.22   38.05   37.73   37.97   37.62   24.91
      50.77   37.94   37.69   35.75                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mervenne, Korey D         21 Olivet-MI           10:33.28   10:24.73  
      28.38   30.32   30.89   31.30   31.27   31.52   31.43   31.59
      31.29   30.86   30.78   31.41   31.46   31.57   31.61   31.74
      31.82   31.91   32.35   31.23                                
  2 Lindsay, Alex             20 KZOO-MI                   NT   10:28.19  
      28.00   30.67   30.75   31.63   31.48   31.34   31.82   31.67
      32.09   31.53   31.77   31.46   31.97   32.07   32.22   32.05
      31.92   31.64   31.85   30.26                                
  3 Daniels, Jay              21 KZOO-MI                   NT   10:36.36  
      27.74   30.28   31.32   31.61   31.94   31.44   31.64   31.53
      32.40   32.20   32.28   31.77   32.14   32.66   32.54   33.13
      32.98   33.29   32.54   30.93                                
  4 Gaucher, Alex             19 KZOO-MI                   NT   11:04.17  
      25.51   27.58   40.24   30.42   34.97   33.20   21.33   21.13
      24.22   33.08   29.42   37.37   29.45   38.52   33.80   34.03
      28.35   35.67   39.06 1:06.82                                
  5 Johnston, Hunter          19 Olivet-MI                 NT   12:56.01  
      32.51   36.64   36.80   38.34   38.39   39.19   38.85   39.63
      39.03   39.94   39.61   39.77   40.36   40.33   40.77   40.36
      40.55   40.27   38.98   35.69                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varana, Jessica           19 KZOO-MI                   NT    2:05.06  
      29.92   32.30   31.92   30.92                                
  2 Olsen, Hannah             19 KZOO-MI                   NT    2:05.12  
      29.02   31.70   32.93   31.47                                
  3 Johnson, Jazmin           19 Olivet-MI                 NT    2:09.10  
      29.76   32.77   33.96   32.61                                
  4 Bush, Shana E             19 Olivet-MI                 NT    2:11.84  
      30.59   33.10   34.03   34.12                                
  5 Funk, Milie               20 Olivet-MI                 NT    2:15.04  
      30.43   33.54   35.58   35.49                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Michael            18 KZOO-MI                   NT    1:47.96  
      25.29   27.16   28.13   27.38                                
  2 Smith, Nick               22 KZOO-MI                   NT    1:50.19  
      25.72   27.73   28.42   28.32                                
  3 Aldrich, Ben J            21 Olivet-MI                 NT    1:50.95  
      26.09   27.95   28.70   28.21                                
  4 Derupa, Jim D             20 Olivet-MI            1:51.57    1:52.43  
      25.92   28.46   29.13   28.92                                
  5 Heidel, Kenny             22 KZOO-MI                   NT    1:53.97  
      26.06   28.74   29.86   29.31                                
  6 Thurston, Alec            20 Olivet-MI                 NT    1:55.57  
      26.60   28.84   30.26   29.87                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heenan, Hannah            19 KZOO-MI                   NT    1:05.30  
      32.01   33.29                                                
  2 Hammond, Alivia M         20 Olivet-MI            1:04.13    1:05.73  
      32.34   33.39                                                
  3 Dobis, Katie              20 Olivet-MI            1:07.92    1:07.68  
      32.70   34.98                                                
  4 Montesanti, Gabrielle     18 KZOO-MI              1:09.54    1:08.11  
      32.75   35.36                                                
  5 Sneideman, Maggie         18 KZOO-MI              1:09.38    1:08.63  
      33.01   35.62                                                
  6 Mullins, Chelsea A        21 Olivet-MI                 NT    1:09.39  
      33.33   36.06                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ewing, Kevin              18 KZOO-MI                   NT      53.14  
      26.02   27.12                                                
  2 Armstrong, Alex           21 KZOO-MI                55.15      54.31  
      25.90   28.41                                                
  3 Dawdy, Eric               19 Olivet-MI              55.96      55.21  
      27.06   28.15                                                
  4 Ducharme, Aaron           21 KZOO-MI                   NT      57.96  
      28.13   29.83                                                
  5 Knight, Joel R            22 Olivet-MI                 NT      59.35  
      28.74   30.61                                                
  6 Aldrich, Nick D           21 Olivet-MI                 NT    1:01.57  
      30.23   31.34                                                
 -- Lueck, Christopher        21 KZOO-MI                   NT     X59.76  
      28.04   31.72                                                
 -- Numbers, Alex             21 KZOO-MI                   NT   X1:00.99  
      29.41   31.58                                                
 -- O'Meara, Conor            20 KZOO-MI                   NT   X1:03.77  
      31.17   32.60                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chamberlain, Kate         21 KZOO-MI                   NT    1:10.44  
      33.17   37.27                                                
  2 Smith, Kaitlin S          19 Olivet-MI                 NT    1:14.01  
      34.98   39.03                                                
  3 Cebelak, Katherine        18 KZOO-MI              1:15.62    1:15.18  
      35.78   39.40                                                
  4 McClure, Mallory          18 KZOO-MI              1:19.26    1:18.91  
      37.02   41.89                                                
  5 Dossey, Megan             17 Olivet-MI                 NT    1:22.38  
      38.59   43.79                                                
  6 Mazur, Raquel             21 Olivet-MI            1:27.54    1:26.93  
      40.55   46.38                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shearer, Dylan            19 KZOO-MI              1:00.90      59.29  
      27.78   31.51                                                
  2 Lindquist, Jacob          18 KZOO-MI              1:01.40    1:01.52  
      28.89   32.63                                                
  3 Howard, Chuck             19 Olivet-MI            1:02.77    1:02.56  
      29.47   33.09                                                
  4 Bielak, Phil E            19 Olivet-MI            1:03.60    1:03.43  
      29.92   33.51                                                
  5 Rhein, Adam S             20 Olivet-MI            1:03.87    1:04.24  
      29.94   34.30                                                
  6 Gorgas, Evan              18 KZOO-MI                   NT    1:08.45  
      32.29   36.16                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doepker, Miranda          18 KZOO-MI              2:18.89    2:16.20  
      29.43   34.21   35.57   36.99                                
  2 Bresnahan, Kelly          22 KZOO-MI              2:26.74    2:22.01  
      30.61   36.43   38.33   36.64                                
  3 Bair, Emily               21 KZOO-MI              2:26.16    2:27.18  
      32.02   36.18   38.08   40.90                                
  4 Long, Kristin M           21 Olivet-MI            2:30.92    2:27.77  
      31.90   36.83   38.68   40.36                                
  5 Jackson, Britnee M        20 Olivet-MI                 NT    2:47.58  
      34.95   41.54   45.17   45.92                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aoun, Georges             19 Olivet-MI            1:59.46    1:58.59  
      26.56   30.39   30.39   31.25                                
  2 Fisher, Tyler             19 KZOO-MI              1:59.80    2:02.45  
      25.97   30.39   32.04   34.05                                
  3 Carlson, Reid R           22 KZOO-MI              2:06.52    2:05.50  
      26.90   31.70   32.82   34.08                                
  4 McFarland, Tyler          20 KZOO-MI              2:06.37    2:07.90  
      26.88   31.12   33.10   36.80                                
  5 Russell, Tyler J          21 Olivet-MI            2:13.66    2:13.13  
      28.02   33.83   34.93   36.35                                
  6 Montgomery, Townsend      18 Olivet-MI                 NT    2:20.63  
      28.47   33.31   37.60   41.25                                
 -- Heidel, Kenny             22 KZOO-MI              2:11.42   X2:03.87  
      27.26   31.11   32.43   33.07                                
 -- Allen, Michael            18 KZOO-MI                   NT   X2:06.10  
      28.35   32.04   33.38   32.33                                
 -- Scasny, David             21 KZOO-MI              2:20.23   X2:16.27  
      28.54   33.00   36.33   38.40                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edsall, Taryn             21 KZOO-MI                   NT      24.56  
  2 Olsen, Hannah             19 KZOO-MI                   NT      26.25  
  3 Gates, Kira               18 Olivet-MI                 NT      26.51  
  4 Chamberlain, Kate         21 KZOO-MI                   NT      26.85  
  5 Blodgett, Jana            21 Olivet-MI                 NT      26.97  
  6 Funk, Milie               20 Olivet-MI                 NT      28.16  
 -- Crittenden, Sarah         18 Olivet-MI              28.48     X45.00  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simic, Petar              19 KZOO-MI                   NT      22.25  
  2 Benmark, Tyler               KZOO-MI                   NT      22.32  
  3 Aldrich, Ben J            21 Olivet-MI              21.94      22.37  
  4 Tamm, Brendan             20 KZOO-MI                   NT      23.12  
  5 Brooks, Jake              18 Olivet-MI                 NT      23.30  
  6 Rhein, Adam S             20 Olivet-MI                 NT      25.43  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callaghan, Katie             KZOO-MI                   NP     182.85  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guedes, William              Olivet-MI                 NP     265.15  
  2 Littman, Elliot           19 KZOO-MI                   NP     255.80  
  3 Wilkins, Troy             21 Olivet-MI             226.60     207.40  
  4 McNabb, Doug                 KZOO-MI                   NP     126.05  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edsall, Taryn             21 KZOO-MI                58.76      56.13  
      26.63   29.50                                                
  2 Johnson, Jazmin           19 Olivet-MI              56.85      56.61  
      26.72   29.89                                                
  3 Weber, Loren              21 KZOO-MI                56.61      57.13  
      27.99   29.14                                                
  4 Bresnahan, Kelly          22 KZOO-MI                   NT      58.39  
      27.90   30.49                                                
  5 Blodgett, Jana            21 Olivet-MI            1:01.56    1:00.96  
      29.16   31.80                                                
  6 Funk, Milie               20 Olivet-MI            1:02.57    1:02.53  
      30.28   32.25                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shearer, Dylan            19 KZOO-MI                49.95      49.17  
      23.43   25.74                                                
  2 Smith, Nick               22 KZOO-MI                   NT      49.70  
      23.81   25.89                                                
  3 Dawdy, Eric               19 Olivet-MI              49.71      49.76  
      24.14   25.62                                                
  4 Daniels, Jay              21 KZOO-MI                50.59      50.46  
      50.46                                                        
  5 Brooks, Jake              18 Olivet-MI              51.74      51.09  
      25.01   26.08                                                
  6 Johnston, Hunter          19 Olivet-MI                 NT    1:03.93  
      30.24   33.69                                                
 -- Simic, Petar              19 KZOO-MI                49.99     X50.56  
      24.81   25.75                                                
 -- Lueck, Christopher        21 KZOO-MI                   NT     X51.73  
      24.74   26.99                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kaitlin S          19 Olivet-MI                 NT    2:18.65  
      33.34   35.38   36.38   33.55                                
  2 Heenan, Hannah            19 KZOO-MI              2:24.10    2:18.71  
      32.53   34.76   35.69   35.73                                
  3 Hammond, Alivia M         20 Olivet-MI            2:23.63    2:22.23  
      33.87   36.43   36.52   35.41                                
  4 Bair, Emily               21 KZOO-MI                   NT    2:26.26  
      34.37   36.83   37.81   37.25                                
  5 Dobis, Katie              20 Olivet-MI                 NT    2:27.64  
      35.29   37.70   37.95   36.70                                
  6 Montesanti, Gabrielle     18 KZOO-MI              2:33.55    2:30.56  
      34.80   37.87   39.14   38.75                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benmark, Tyler               KZOO-MI                   NT    2:01.18  
      28.64   30.54   30.93   31.07                                
  2 Ducharme, Aaron           21 KZOO-MI              2:07.41    2:05.43  
      29.38   31.66   32.28   32.11                                
  3 Wasko, Cameron            19 KZOO-MI              2:08.09    2:08.33  
      29.66   31.95   32.98   33.74                                
  4 Thurston, Alec            20 Olivet-MI            2:11.96    2:09.94  
      30.21   32.92   33.84   32.97                                
  5 Mervenne, Korey D         21 Olivet-MI                 NT    2:13.73  
      32.05   33.59   34.22   33.87                                
 -- Tamm, Brendan             20 KZOO-MI              2:08.51   X2:07.91  
      30.10   32.39   32.92   32.50                                
 -- Numbers, Alex             21 KZOO-MI              2:21.98   X2:11.31  
      31.15   33.23   34.04   32.89                                
 -- O'Meara, Conor            20 KZOO-MI                   NT   X2:20.01  
      32.97   35.37   36.32   35.35                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varana, Jessica           19 KZOO-MI              2:39.10    2:36.66  
      35.81   39.97   40.28   40.60                                
  2 Cebelak, Katherine        18 KZOO-MI              2:42.68    2:42.20  
      37.41   41.09   41.80   41.90                                
  3 Long, Kristin M           21 Olivet-MI                 NT    2:51.59  
      38.77   43.51   44.59   44.72                                
  4 McClure, Mallory          18 KZOO-MI              2:53.76    2:55.14  
      39.97   42.85   45.60   46.72                                
  5 Mazur, Raquel             21 Olivet-MI            3:10.05    3:10.20  
      42.37   47.69   50.88   49.26                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Chuck             19 Olivet-MI            2:14.73    2:14.46  
      30.54   34.12   35.15   34.65                                
  2 Bielak, Phil E            19 Olivet-MI            2:21.33    2:17.68  
      31.13   35.42   35.57   35.56                                
  3 Lindquist, Jacob          18 KZOO-MI              2:20.76    2:17.71  
      30.74   35.23   36.08   35.66                                
  4 Boggs, Roby               19 KZOO-MI              2:18.33    2:18.58  
      31.11   35.05   35.70   36.72                                
  5 Rhein, Adam S             20 Olivet-MI            2:25.58    2:26.48  
      32.23   36.50   38.65   39.10                                
  6 Gorgas, Evan              18 KZOO-MI              2:34.05    2:33.13  
      34.11   38.37   39.64   41.01                                
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seroka, Lauren            18 KZOO-MI                   NT    5:11.89  
      28.56   31.10   31.81   31.56   31.52   31.63   31.59   31.53
      31.56   31.03                                                
  2 Doepker, Miranda          18 KZOO-MI                   NT    5:30.13  
      20.90   41.39   33.10   33.09   25.28   41.42   33.68   33.82
      34.26   33.19                                                
  3 Stephens, Alex            20 KZOO-MI              5:31.92    5:31.73  
      29.06   32.13   33.04   33.58   33.93   33.75   34.08   34.55
      34.59   33.02                                                
  4 Gates, Kira               18 Olivet-MI            5:42.39    5:37.81  
      30.14   32.82   33.62   33.90   34.30   34.71   35.00   34.76
      34.98   33.58                                                
  5 Dossey, Megan             17 Olivet-MI                 NT    5:56.90  
      30.54   34.42   35.55   36.36   36.75   37.17   37.46   37.11
      36.90   34.64                                                
  6 Mullins, Chelsea A        21 Olivet-MI            6:01.45    5:57.69  
      31.66   34.85   35.80   36.09   36.53   36.38   37.07   37.11
      37.16   35.04                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Michael            18 KZOO-MI                   NT    4:54.73  
      26.12   28.74   29.24   29.94   30.15   30.21   31.22   31.63
      29.79   27.69                                                
  2 Lindsay, Alex             20 KZOO-MI              5:08.31    5:05.44  
      26.56   29.66   30.90   31.05   31.43   31.48   31.52   31.90
      31.31   29.63                                                
  3 Derupa, Jim D             20 Olivet-MI            5:11.32    5:05.61  
      27.46   29.98   30.63   31.47   31.84   31.86   32.08   31.19
      30.31   28.79                                                
  4 Heidel, Kenny             22 KZOO-MI              5:10.00    5:05.70  
      28.23   30.67   30.63   30.69   31.21   31.20   31.35   31.46
      31.08   29.18                                                
  5 Mervenne, Korey D         21 Olivet-MI            5:05.28    5:10.20  
      27.99   30.43   31.01   31.15   31.07   30.87   31.40   31.79
      31.92   32.57                                                
  6 Thurston, Alec            20 Olivet-MI                 NT    5:11.85  
      28.47   30.96   31.41   31.78   31.69   31.63   31.60   31.82
      31.63   30.86                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bresnahan, Kelly          22 KZOO-MI                   NT    1:03.59  
      29.32   34.27                                                
  2 Olsen, Hannah             19 KZOO-MI              1:05.81    1:04.84  
      30.24   34.60                                                
  3 Weber, Loren              21 KZOO-MI              1:05.97    1:05.22  
      30.87   34.35                                                
  4 Crittenden, Sarah         18 Olivet-MI            1:14.77    1:14.92  
      33.34   41.58                                                
  5 Jackson, Britnee M        20 Olivet-MI                 NT    1:16.02  
      34.00   42.02                                                
 -- Sneideman, Maggie         18 KZOO-MI              1:08.50   X1:07.24  
      31.12   36.12                                                
 -- Sullivan, Sarah           20 KZOO-MI                   NT   X1:11.29  
      33.23   38.06                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Tyler             19 KZOO-MI                54.07      53.60  
      24.80   28.80                                                
  2 Aoun, Georges             19 Olivet-MI                 NT      53.64  
      25.31   28.33                                                
  3 Aldrich, Nick D           21 Olivet-MI              55.15      55.32  
      25.74   29.58                                                
  4 Lueck, Christopher        21 KZOO-MI                56.09      55.56  
      25.99   29.57                                                
  5 Carlson, Reid R           22 KZOO-MI                56.84      56.16  
      25.95   30.21                                                
  6 Knight, Joel R            22 Olivet-MI                 NT      56.20  
      26.32   29.88                                                
 -- McFarland, Tyler          20 KZOO-MI                56.56     X56.03  
      25.92   30.11                                                
 -- Kerbawy, Kelsey           19 KZOO-MI                   NT     X56.60  
      26.11   30.49                                                
 -- Russell, Tyler J          21 Olivet-MI              57.65     X57.38  
      26.52   30.86                                                
 -- Scasny, David             21 KZOO-MI                59.13     X59.90  
      27.40   32.50                                                
 -- Montgomery, Townsend      18 Olivet-MI                 NT   X1:00.12  
      26.68   33.44                                                
 -- Boggs, Roby               19 KZOO-MI                   NT   X1:00.47  
      27.27   33.20                                                
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callaghan, Katie             KZOO-MI                   NP     178.00  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Littman, Elliot           19 KZOO-MI                   NP     280.85  
  2 Wilkins, Troy             21 Olivet-MI             251.70     221.20  
  3 McNabb, Doug                 KZOO-MI                   NP     146.90  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seroka, Lauren            18 KZOO-MI                   NT    2:14.69  
      29.41   34.86   39.58   30.84                                
  2 Varana, Jessica           19 KZOO-MI                   NT    2:23.69  
      32.05   38.79   41.01   31.84                                
  3 Cebelak, Katherine        18 KZOO-MI                   NT    2:23.82  
      32.10   37.39   41.29   33.04                                
  4 Long, Kristin M           21 Olivet-MI            2:23.79    2:28.06  
      31.60   37.67   44.59   34.20                                
  5 Dobis, Katie              20 Olivet-MI                 NT    2:33.86  
      32.24   38.09   46.79   36.74                                
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ewing, Kevin              18 KZOO-MI                   NT    1:58.49  
      26.20   29.98   34.63   27.68                                
  2 Benmark, Tyler               KZOO-MI                   NT    2:01.21  
      25.64   31.25   35.99   28.33                                
  3 Aoun, Georges             19 Olivet-MI            2:04.14    2:02.50  
      26.10   32.03   35.15   29.22                                
  4 Howard, Chuck             19 Olivet-MI                 NT    2:03.50  
      26.75   34.08   34.19   28.48                                
  5 Fisher, Tyler             19 KZOO-MI              2:04.50    2:05.93  
      25.69   33.35   37.32   29.57                                
  6 Russell, Tyler J          21 Olivet-MI                 NT    2:11.61  
      27.13   35.11   38.55   30.82                                
 -- Ducharme, Aaron           21 KZOO-MI                   NT   X2:08.78  
      27.04   32.73   37.88   31.13                                
 -- McFarland, Tyler          20 KZOO-MI                   NT   X2:11.01  
      26.71   34.74   39.35   30.21                                
 -- Montgomery, Townsend      18 Olivet-MI                 NT   X2:13.63  
      27.75   34.97   39.70   31.21                                
 -- Wasko, Cameron            19 KZOO-MI                   NT   X2:15.80  
      27.16   34.52   40.80   33.32                                
 -- Kerbawy, Kelsey           19 KZOO-MI                   NT   X2:16.65  
      26.66   36.95   40.77   32.27                                
 -- Gorgas, Evan              18 KZOO-MI                   NT   X2:19.08  
      29.09   37.11   40.22   32.66                                
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalamazoo College-MI  'A'                         1:43.73    1:42.78  
     1) Weber, Loren 21                 2) Doepker, Miranda 18            
     3) Bresnahan, Kelly 22             4) Edsall, Taryn 21               
       26.40    26.07    25.69    24.62                                    
  2 Olivet College-MI  'A'                                 NT    1:46.22  
     1) Hammond, Alivia M 20            2) Long, Kristin M 21             
     3) Gates, Kira 18                  4) Johnson, Jazmin 19             
       27.63    26.80    26.81    24.98                                    
  3 Kalamazoo College-MI  'B'                              NT    1:47.32  
     1) Montesanti, Gabrielle 18        2) Bair, Emily 21                 
     3) Heenan, Hannah 19               4) Sneideman, Maggie 18           
       26.94    27.32    26.33    26.73                                    
  4 Olivet College-MI  'B'                                 NT    1:49.24  
     1) Smith, Kaitlin S 19             2) Blodgett, Jana 21              
     3) Jackson, Britnee M 20           4) Dossey, Megan 17               
       26.96    26.69    27.77    27.82                                    
  5 Olivet College-MI  'C'                                 NT   x1:58.75  
     1) Funk, Milie 20                  2) Mullins, Chelsea A 21          
     3) Crittenden, Sarah 18            4) Mazur, Raquel 21               
       28.71    28.84    29.13    32.07                                    
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalamazoo College-MI  'A'                         1:27.16    1:26.78  
     1) Shearer, Dylan 19               2) Simic, Petar 19                
     3) Smith, Nick 22                  4) Armstrong, Alex 21             
       21.86    21.72    21.71    21.49                                    
  2 Olivet College-MI  'A'                                 NT    1:30.61  
     1) Howard, Chuck 19                2) Derupa, Jim D 20               
     3) Dawdy, Eric 19                  4) Aldrich, Ben J 21              
       23.73    22.57    22.80    21.51                                    
  3 Kalamazoo College-MI  'B'                              NT    1:32.37  
     1) Lindsay, Alex 20                2) Daniels, Jay 21                
     3) Foust, Nolan 20                 4) Tamm, Brendan 20               
       23.62    22.58    23.07    23.10                                    
  4 Olivet College-MI  'B'                                 NT    1:37.97  
     1) Bielak, Phil E 19               2) Brooks, Jake 18                
     3) Aldrich, Nick D 21              4) Johnston, Hunter 19            
       23.62    22.96    23.17    28.22                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. Kalamazoo College                   210   2. Olivet College                       58
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. Kalamazoo College                   193   2. Olivet College                       91